Mała infrastruktura publiczna

4 listopada 2024

Dzięki działaniom infrastrukturalnym poszerzymy ofertę miejsc o charakterze rekreacyjnym, turystycznym i kulturalnym, w tym dla turystów i mieszkańców Partnerstwa. W wyniku realizacji operacji powstaną miejsca aktywności społecznej, w tym miejsca spotkań, które przyczynią się do nawiązywania i utrwalania kontaktów. Skorzystają z niej zarówno dzieci, jak i seniorzy ze szczególnym uwzględnieniem osób w niekorzystnej sytuacji, w tym osób niepełnosprawnych.

„Mała infrastruktura publiczna” została zdefiniowana w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027).

Pod pojęciem tym kryją się wszystkie operacje niekomercyjne, których koszty całkowite nie przekraczają 1 mln euro. Może to być infrastruktura kulturalna, turystyczna, rekreacyjna lub sportowa. Może to być jeden większy obiekt lub zbiór mniejszych obiektów infrastruktury pod warunkiem, że koszty całkowite operacji nie przekroczą 1 mln euro.

Dodatkowo, warunkiem obowiązującym we wszystkich zakresach pomocy, jest warunek o nieprzyznawaniu pomocy na operacje obejmujące budowę lub modernizację dróg w zrozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.

 

Zakres wsparcia na wdrażanie LSR, których dotyczyć będą nabory wniosków na operacje z zakresu PS WPR 2023-2027:

Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej.

 

Wnioskodawca:

- O pomoc ubiegać się mogą wyłącznie osoby prawne będące JSFP, posiadające numer EP

Limit środków

Limit środków w LSR 1 600 000 euro.

Maksymalny, dopuszczalny poziom wsparcia na wdrażanie LSR

- wynosi do 75% kosztów kwalifikowalnych, z czego pomoc finansowana z EFRROW wynosi maksymalnie 55% kosztów kwalifikowalnych, a pozostałe 20% kosztów kwalifikowalnych ze środków budżetu państwa

Minimalna kwota wsparcia wynosi: 50 000,00 zł

Formy wsparcia i system płatności:

Pomoc przyznawana jest na podstawie umowy o przyznanie pomocy

Pomoc przyznawana jest w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych z możliwością zawnioskowania o wypłatę zaliczki lub wyprzedzającego finansowania

Oznacza to, że po podpisaniu umowy o przyznaniu pomocy Beneficjent może ubiegać się o wypłatę zaliczki w wysokości 50% lub wyprzedzającego finansowania.

Warunki przedmiotowe:

1) Operacja powinna zostać zrealizowana maksymalnie w 2 etapach

2) Operacja powinna zostać zrealizowana w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia: 30 czerwca 2029 r.

3) W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowana:

  • na obszarze objętym LSR;
  • na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem.

4) W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

5) Pomocy nie przyznaje się na operacje obejmujące budowę lub modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.

6) Operacja powinna być zgodna z celami LSR i realizować wskaźniki

Wskaźniki produktu:

  • Liczba rozwiniętej małej infrastruktury publicznej, w tym ogólnodostępna niekomercyjna infrastruktura rekreacyjna, turystyczna: 15 szt.
  • Liczba zrealizowanych operacji polegających na wdrożeniu innowacji: 5 szt.

Wskaźniki rezultatu:

  • R41 – Łączenie obszarów wiejskich w Europie: odsetek ludności wiejskiej korzystającej z lepszego dostępu do usług i infrastruktury dzięki wsparciu z WPR: 3000

Grupy docelowe:

  • Mieszkańcy obszaru ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych do 25 roku życia i seniorów oraz osób w niekorzystnej sytuacji, w tym osób niepełnosprawnych;
  • Turyści

Operacja powinna zakładać:

  • służenie zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej;
  • infrastruktura będąca efektem tej inwestycji będzie ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmuje obiekty użyteczności publicznej;
  • koszty całkowite operacji nie przekraczają 1 mln euro.

Gminy partnerskie

Gmina Bierutów Gmina Bierutów Gmina Czernica Gmina Czernica Gmina
Długołęka Gmina
Długołęka Gmina Dobroszyce Gmina Dobroszyce Gmina Dziadowa Kłoda Gmina Dziadowa Kłoda Gmina Jelcz-Laskowice Gmina Jelcz-Laskowice Gmina Międzybórz Gmina Międzybórz Gmina Syców Gmina Syców Gmina Oleśnica Gmina Oleśnica Gmina Wilków Gmina Wilków